Full card announced for Almighty Fighting Championship 10

Almighty Fighting Championship returns to The Barbican, York, on Saturday 17th November with yet another stacked card of professional and amateur MMA. With no less than 30 fights on the card, including 6 professional fights and 3 amateur title fights, AFC10 has all the makings of another first-class evening of fights.

The main event sees AFC veteran Simeon Ottley make his professional debut against the dangerous Kieran Lister (2-0). Ottley, who fights out of Game Fight in Leeds, has previously appeared on 4 AFC cards of which he came away victorious on all 4 occasions. With an amateur record of 7-1, Ottley faces the dangerous Kieran Lister who fights out of Dungeon MMA. Lister himself has appeared on 4 AFC cards, 2 of which were his 2 professional fights to date. As with Ottley, Lister has won all 4 previous AFC fights so this will make for an intriguing fight as someone will be losing their 100% AFC record.

Tickets for the event are available here, or direct from the fighters.

Main Card

Pro MMA

70kg Kieran Lister (Dungeon MMA) v Simeon Ottley (Game Fight)

61kg Harry Ettridge (Kao Loi Gym) v Paul Evans (Aspire)

84kg Greg Summers (Trojan Worcester) v Igor Puskarskis (Team Elite Southport)

74kg Jonny Brocklesby (Gorilla Fight Team) v Jay Moogan (Aspire)

57kg Craig Skelton (Kao Loi Gym) v Jake Bond (SBG Manchester/Saul Rogers MMA)

77kg Andreas Tricomitis (HAMMA) v Tom Briggs (Mundos MMA)

Amateur Title Fights

70kg Connor Hughes (MMA Academy) v Adam Smith (Fight Ministry Hull)

77kg Danny Sharpe (Game Fight) v Matt Rodrigues (HAMMA)

93kg Iain Rollason (Tapout Knockout) v Tom Field (SBG Manchester)

Amateur

70kg Zak Edwards (Neo Shoot Academy) v Kieran Grayson (Middlesbrough Fight Academy)

Prelims 1

61kg Macca White (RPMMA) v Alan Baron (Gracie Barra Derby)

84kg Greg Williams (1st Legion/Gracie Barra Leicester) v Mikel Janik (Notts MMA)

77kg James Marley (SBG Bishop Auckland) v Jaz Duncan Citus (MMA Halifax)

84kg Shay Smith (Viper MMA) v Jordan May (Tapout Knockout)

70kg Sam Mullarkey (Gorilla Fight Team) v Lee Carnell (Independent)

61kg Sam Lynch (HAMMA) v Lucas France (Fight Ministry Hull)

66kg Archie Hutchinson (Charles Martin Martial Arts) v Jay Corkovic (SBG Manchester)

74kg Matt Brocklesby (Gorilla Fight Team) v Przemysław Borowiec (Fight Ministry Hull)

70kg Brad Dallison (Steel Evolution) v Arron Price (Charles Martin Martial Arts)

61kg Jacob Pope (Fight Ministry Hull) v Harrison Pinder (Manchester Predators)

Prelims 2

77kg Vasile Grigorcea (Independent) v Reub Beresford (The MMA Academy)

66kg George Staines (Fight Ministry Hull) v Ryan Dooney (Charles Martin Martial Arts)

66kg Jason Williams (Game Fight) v Matty Booth (Neo Shoot Academy)

57kg Luke Penberthy (SBG Bishop Auckland) v Joe Fields (Fight Ministry Hull)

70kg Patryk Zaborski (The MMA Academy) v Louis Blair (Scramble Academy Leeds)

77kg Sonny Espinosa (Game Fight) v Dale Revell (Fight Ministry Hull)

57kg Charlie Balmer (Titanium MMA Academy) v Cam Harrop (SBG Bishop Auckland)

57kg Dominic Weatherill (Fight Ministry Hull) v Sam Howard (Scramble Academy Leeds)

84kg Ryan Bubb (The Unit) v Robert Makarewicz (SBG Manchester)

77kg Colleen Gaynor (Gaynor MMA) v Hollie O’Sullivan (Neoshoot Academy)

Leave a Reply